Na podkarpaciu mieszkańcy 11 wsi rozpoczęli pod okiem Animatora Wiosek Tematycznych – Krzysztofa Szustki, warsztaty metodyczne dot. zakładania wioski tematycznej. Jako pierwsze wzięły udział w warsztatach wsie Markowa, Wyręba, Ulanica, Harta, Babice, Nienadowa i Rokietnica. Nie było łatwo, niektóre wsie szybko wymyśliły pomysł na swoją wieś, a kilka cały czas się waha i zastanawia, w którą stronę pójść.

A oto wypracowane robocze nazwy tematycznych wsi: Kraina Ze Smakiem, Wioska Kreatywnych Kobiet, Kraina Ziół i Kwiatów, Wieś Darów Ziemi, Malinowe Wzgórze, Wieś Gościnnej Ulejanki, Kraina na Słupach.

Przed nimi jeszcze dwa wyjazdy studyjne do modelowych, funkcjonujących wiosek tematycznych na Dolnym Śląsku oraz warsztat metodyczny. Trzymamy kciuki. Oby entuzjazm nie opadał!

Wioski tematyczne to nowy pomysł na rozwój polskiej wsi. Niestety nie jest to łatwy proces społeczny, zależny od wielu czynników, spośród których oddolność i zaangażowanie mieszkańców wydają się być najważniejsze. Wsparcie biur Lokalnych Grup Działania, na etapie wdrażania wymyślonej wioski tematycznej, wróży tym inicjatywom pomyślność i sukces.

Zdjęcia: Krzysztof Szustka