W dniu 6 listopada br. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2021”.  W gronie uczestników konkursu nie zabrakło wiosek tematycznych z naszego portalu.
W tym roku gospodarzem były Sulistrowice z Gminy Sobótka, tj. laureat w kategorii Najpiękniejsza Wieś.
 
Tegoroczny konkurs został zorganizowany w 2 kategoriach: „Najpiękniejsza wieś” oraz „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”. Celem konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, które staną się przykładem dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć.
 
Wyniki w kategorii Najpiękniejsza wieś:
  • I miejsce – Sulistrowice w gminie Sobótka
  • II miejsce – Uraz w gminie Oborniki Śląskie
  • III miejsce – Burkatów w gminie Świdnica
  • Wyróżnienie – Tylice w gminie Zgorzelec
 
Wyniki w kategorii Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi:
  • I miejsce – Mościsko w gminie Dzierżoniów za przedsięwzięcie „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko”;
  • II miejsce – Żabice w gminie Chocianów za przedsięwzięcie „Żabice – Wioska z Rechotem”;
  • III miejsce – Moskorzyn w gminie Polkowice za przedsięwzięcie Utworzenie wioski tematycznej pn. „Moskorzyn – wioska młynów i chleba”.
  • Wyróżnienie – Kamienica w gminie Stronie Śląskie za przedsięwzięcie „Zapomniane zawody: rzeźbiarz”
 
Podsumowanie konkursu odbyło się w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce. Z uwagi na Covid19 w tym roku zaproszeni zostali tylko uczestnicy Konkursu oraz członkowie Komisji, moderatorzy odnowy wsi a także zwycięzcy edycji Konkursu z roku 2020 – mieszkańcy Konradówki. Wszyscy laureaci poza pamiątkowym dyplomem otrzymali znaczne nagrody finansowe.
 
W drugiej części spotkania obył się spacer Sulistrowicach – Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska 2021. Spacer prowadziła Sołtys Wsi wraz z aktywnymi mieszkańcami. Spotkanie zakończyło się gorącym poczęstunkiem nad Zalewem Sulistrowickim.
 
Serdecznie gratuluję laureatom i uczestnikom Konkursu. W tym roku w gronie laureatów i uczestników znalazło się 7 miejscowości, z którymi miałem przyjemność pracować jako Moderator Odnowy Wsi lub Krajowy Animator Wiosek Tematycznych. Z tych siedmiu miejscowości kilka ma stworzoną ofertę wioski tematycznej i działa w ramach portalu www.wioska-tematyczna.pl , m.in. Żabice – Wioska z Rechotem, Moskorzyn – Wioska Młynów i Chleba, Konradówka – Rogata Wieś, Burkarów – Wioska Walcznych Mieszkańców.