W dniach 25-27 września grupa liderów z woj. Pomorskie z Lokalna Grupa Działania Ziemi Człuchowskiej wzięła udział w wizycie studyjnej w Dolnośląskich Wsiach Tematycznych.

Celem wizyty było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania tematycznych miejscowości, spotkanie z organizacjami prowadzącymi wioski tematyczne oraz zapoznanie się z ofertami turystycznymi skierowanymi do grup szkolnych i turystów indywidualnych.

W dniu 27 września obchodzony jest #ŚwiatowyDzieńTurystyki. Uczestnicy wyjazdu mogli naocznie przekonać się, że ofertę turystyczną można robić w różnorodnych miejscowościach, niekoniecznie w regionach o dużym potencjale turystycznym czy też w miejscowościach posiadających unikatowe zasoby. Najczęściej potrzebny jest pomysł i chęć do działania.

Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej, ulewnego deszczu, uczestnicy wyjazdu oglądali w terenie zrealizowane projekty i działa związane z ofertą turystyczna oraz wizerunkiem miejscowości tematycznej, brali udział w Questy – Wyprawy Odkrywców, Edukacyjnych Grach Terenowych, które w ciekawy i przystępny sposób prezentują miejscowości, oraz mogli spotkać się z ludźmi sukcesu, którzy wpadli na pomysł na wyróżnik swojej wsi i udało im się stworzyć oferte turystyczną.

Podczas wizyty odwiedzono następujące wioski i zagrody edukacyjne: 

  • Ranczo Szalony Koń
  • Niedźwiedzice – Wieś Bociana
  • Konradówka – Rogata Wieś
  • Głuchowice Wioska Rzeźbiarska
  • Czaple – Wioska Piasku i Kamienia

Opiekę merytoryczną na wyjeździe zapewnił Krajowy Animator WIosek Tematycznych – Krzysztof Szustka z Fundacja Calamita.

Dalszym krokiem w tworzeniu tematycznych wsi na Ziemi Człuchowskiej będą warsztaty metodyczne oraz konferencja podsumowujaca projekt. Obydwie te rzeczy zaplanowano jeszcze w tym roku w październiku. Efektem warsztatów ma być powstanie 3wiosek tematycznych.

Zapraszamy działające #WoskiTematyczne z Polski do zamieszczania swoich ofert na ogólnopolskim portalu www.wioska-tematyczna.pl a zainteresowanych liderów do współpracy przy zakładaniu swoich miejscowości tematycznych

zdjęcia: Krzysztof Szustka