Chrośnica
– Wioska Barwnych Wątków
Odkrywamy dawne tajemnice
Chrośnica to miejscowość urokliwie położona w Górach Kaczawskich, gmina Jeżów Sudecki, w dolinie potoku Lipka, wypływającego spod Łysej Góry. Dzieje Chrośnicy sięgają XII wieku, kiedy to osada została założona przez cystersów. Z tego okresu pochodzi stary kościółek św. Jadwigi, patronki wsi. Na terenie miejscowości znajdują się liczne szachulcowe budynki, stare stodoły, budynki przysłupowe, krzyże pokutne, a wszystko to wtopione w górski krajobraz. Przed wiekami Chrośnica słynęła z tradycji tkackich i wyrobu wysokiej jakości płótna. Teraz te tradycje prezentowane są na warsztatach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego. Można też zobaczyć, jak hodowane są rodzime rasy bydła i koni. W Chrośnicy stanęła pierwsza Szafa z Książkami na europejskim szlaku turystycznym.
Oferta dla grup szkolnych i przedszkolnych
Proponowane warsztaty:
KOLOROWE CZARY
- Podczas warsztatów odkryjemy tajemnice naturalnego barwienia, poznamy znaczenie barw i jak na nas wpływają oraz dowiemy się co możemy barwić.
- Własnoręcznie pobarwimy torby lub plecaki naturalnymi barwnikami, tradycyjna metodą shibori , które zabierzemy do domu.
- Zwiedzimy wieś Chrośnicę, zawitamy do „Szafy z książkami” oraz przeniesiemy się w czasie, pracując na starych narzędziach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego.
- To wszystko wypełnione, będzie zapachem z możliwością poczęstunku „Ch… Ch…” Chrośnicką Chałką i czerwonym napojem.
TKACZE – ŁAPACZE
- Podczas warsztatów poznamy tradycyjne metody uprawy i obróbki lnu, odkryjemy właściwości tej wyjątkowej rośliny, otrzymamy czesankę lnianą.
- Utkamy na hula hop poduszkę lub tkacza, poznając różne techniki tkackie. Stworzone dzieło każdy uczestnik zabiera do domu.
- Zwiedzimy wieś Chrośnicę, zawitamy do „Szafy z książkami” oraz przeniesiemy się w czasie pracując na starych narzędziach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego.
- To wszystko wypełnione, będzie zapachem z możliwością poczęstunku „Ch… Ch…” Chrośnicką Chałką i czerwonym napojem.
OTULAS
- Czy można zatrzymać ślady przyrody na tkaninie? Podczas warsztatów odkryjemy tajemnice naturalnego barwienia, poznamy technikę eco printingu – stemplowania naturą.
- Własnoręcznie stworzymy własną kompozycję z liści, kwiatów, traw, pozostawiając ją na tkaninie, która stanie się naszym otulasem
- Zwiedzimy wieś Chrośnicę, zawitamy do „Szafy z książkami” oraz przeniesiemy się w czasie pracując na starych narzędziach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego.
- To wszystko wypełnione, będzie zapachem z możliwością poczęstunku „Ch… Ch…” Chrośnicką Chałką i czerwonym napojem
Oferta dla rodzin i turystów
Cykliczne kreatywne warsztaty
W okresie wakacji letnich i zimowych w każdym tygodniu, odbywają się otwarte, cykliczne warsztaty w ramach Kreatywnych Warsztatów w Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Warsztaty skierowane są dla rodzin, dzieci i dorosłych oraz osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą na stronie @ekomuzeumtkactawibarwienianaturalnego .
Miejsce: Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy
Koszt: 35 zł/ osoba, bilet rodzinny 130 zł , dzieci do lat 2 – wstęp wolny
Czas trwania warsztatów: około 2 godzin
Kontakt: Monika Wizła, tel. 691 207 224, mail: monikawka@o2.pl
Indywidualne kreatywne warsztaty
Grupy powyżej 10 osób, jest możliwość zorganizowania warsztatów indywidualnych. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia terminów i tematów.
Kontakt: Monika Wizła, tel. 691 207 224, mail: monikawka@o2.pl
Oferta dla grup zorganizowanych i studyjnych
Proponowane warsztaty:
I – Warsztaty z naturalnego barwienia lnu
Świat roślin i zwierząt stanowił do końca XIX wieku, jedyne źródło barwników stosowanych przez człowieka. Ludzie już od czasów prehistorycznych, poznając znaczenie, wykorzystywali moc barw w sferze emocji, estetyki i zdrowia. Człowiek obserwował i odnajdywał w przyrodzie barwniki w różnych częściach roślin i zwierząt, próbując je utrwalić. Tajniki farbiarstwa były objęte tajemnicą, zabezpieczone licznymi dekretami królewskimi i cesarskimi / zdradzenie ich groziło ścięciem głowy /.
Podczas zajęcia, każdy uczestnik warsztatów sam pofarbuje poduszkę, którą zabiera ze sobą. Barwienie odbędzie się metoda shibori (tradycyjna, japońska metoda barwienia), barwnikami naturalnymi – pochodzenia zwierzęcego i roślinnego..
II – Warsztaty „ Tkacze-Łapacze” #zerowaste
Techniki tkackie mogą przyjąć różnorodną formę. Począwszy od bardzo prymitywnych ramek tkackich zrobionych z gałęzi, poprzez tradycyjne warsztaty tkackie- krosna, a nie kończąc na współczesnych metodach łączonych z tradycyjnymi. Inspiracja form przestrzennych bardzo często pochodzi od matki natury. Materiały wykorzystywanym w pracach mogą być wytworzone przez człowieka, jak również przez przyrodę.
Podczas warsztatów, każdy uczestnik stworzy własnego tkacza-łapacza( może być snów). Materiały, z których będziemy korzystać to odpadki poprodukcyjne bawełniane, resztki tkanin lnianych, czesanki wełniane, wszystko naturalne, biodegradowalne. „ Brak marnowania” – zero waste, tym stylem życia, stworzone zostaną wyjątkowe dzieła.
III – Warsztaty „ Dziad na butelkę”
Czesanki wełniane jak sama nazwa podpowiada z pewnością pochodzą od owiec. Tylko w Polsce jest ponad 36 ras owiec, a na świecie… trudno zliczyć. Każda z nich to inny rodzaj czesanki ( struktura, kolor, grubość ). Nie tylko owce obdarowują nas czesanką, również inne zwierzęta i rośliny. A jakie?…Będzie można dotknąć i doświadczyć podczas warsztatów.
Podczas zajęć, uczestnicy otrzymają różne czesanki, dzięki którym nadając trójwymiarową formę, stworzą niepowtarzalne dziady. Warsztaty odbywać się będą metodą suchego filcowania. Technika ta daję możliwość, bardzo precyzyjnego stworzenia małej formy przestrzennej. Dziady doskonale sprawdzają się jako strażnicy butelek.
Miejsce: Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy
Koszt: 50 zł/ osoba, w tym poczęstunek z lokalnych produktów
Czas trwania warsztatów: około 3 godziny
Kontakt:
Fundacja MAZELAN
Chrośnica 68 (gm. Jeżów Sudecki)
tel. 691 207 224, mail: fundacjamazelan@o2.pl
www.wioskizpomyslem.pl/chrosnica
58-500 Chrośnica, Polska
Wioski w okolicy:
0 komentarzy