Wioska tematyczna

Chocianowice – Wioska Muzykantów

Wioska tematyczna

Chocianowice – Wioska Muzykantów

Wioska tematyczna

Chocianowice – Wioska Muzykantów

Chocianowice – Wioska Muzykantów

 

„Witamy serdecznie w Wiosce Muzykantów, gdzie na pewno nie usłyszysz dziś kurantów! Tu w każdym domu ktoś na czymś gra, nieważne ile lat on lub ona ma…” – to pierwsze słowa questu, którymi witani są turyści odwiedzający naszą miejscowość – Chocianowice, znaną jako „Wioska Muzykantów”.

Chocianowice to wieś, w której króluje muzyka, a dokładniej- muzykanci. Zarówno młodzi, jak i starsi mieszkańcy garną się do grania i słuchania. Wszystko zaczęło się od niewielkiej kapeli, a dziś podczas spaceru można nacieszyć ucho utworami miejscowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, które każdego dnia dobiegają z wieży remizy strażackiej. Przy wjeździe do Chocianowic odwiedzających witają tablice informacyjne z sylwetkami muzykantów, a przy drodze znajdują się metalowe cymbały, na których przechodnie mogą zagrać. Numery domów także świadczą o muzykalności tego miejsca, gdyż zapisane są na pięciolinii.

W Chocianowicach nie sposób się nudzić. Uczestnicząc w queście można poznać historię miejscowości, usłyszeć brzmienie różnych instrumentów, a nawet je zobaczyć i dotknąć. Trasę gry terenowej (2 km) można dodatkowo urozmaicić sobie, wypożyczając za darmo kijki do nordic-walking’u. Przy odrobinie szczęścia,można usłyszeć utwory orkiestry, dobiegające z remizy strażackiej, które odgrywane są codziennie o godz. 15.00 i 21.00. Raz w tygodniu muzykanci spotykają się na próbach, aby szkolić swoje umiejętności gry na instrumentach. Na pewno będzie im miło, gdy ktoś zjawi się, aby posłuchać na żywo muzyki wydobywającej się z instrumentów dętych.
Perełką historyczną Chocianowic jest średniowieczny, drewniany kościół z XVII w., który idealnie współgra z otaczającymi go drzewami i stawem. Najstarszą manufakturą działającą w Chocianowicach nieprzerwalnie od XIX w. jest zakład kowalstwa artystycznego Państwa Turek. Do dnia dzisiejszego zachowały się tam stare piece, w których rozgrzewane są metale, aby następnie wykonać z nich ręcznie różne elementy. Uczestnicząc w warsztatach kowalstwa można przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądało to rzemiosło dawniej. W Chocianowicach działa również nowoczesna szkoła, na terenie której powstała regionalna izba pamięci. Oprócz zwiedzenia tradycyjnej izby i kuchni śląskiej, można zasiąść w ławkach szkolnych z pierwszej połowy XX w. i poczuć się jak uczeń z tamtego okresu.

Turyści mają możliwość skorzystania z bogatej oferty noclegowej gospodarstw agroturystycznych, które w ramach dodatkowych atrakcji organizują grillowania, wieczory przy ognisku, wędkowanie oraz spływy kajakowe, a zimą organizowane są również kuligi. Nasza wioska otoczona jest zielenią łąk i lasów, dzięki czemu może stać się rajem dla amatorów zbierania jagód i grzybów. W miejscowości znajdują się lokale świadczące usługi gastronomiczne, m.in. pizzeria, bar oraz restauracja „Stara Karczma”, w której można skosztować regionalnych, śląskich przysmaków.

 

Oferta dla turystów indywidualnych

  • 3 geoskrytki geocachingowe prezentujące najciekawsze zakątki naszej wsi
  • quest „Wioska Muzykantów
  • grająca szafa

Questy

Quest przedstawia Chocianowice – Wioskę Muzykantów i jej powiązania z muzyką. To tu od ponad wieku działają różne zespoły muzyczne, orkiestra ma swoje próby i w co drugim domu każdy na czymś gra.

Twoim zadaniem będzie czytać uważnie wskazówki. Przydatna będzie spostrzegawczość i umiejętność liczenia. Znalezione cyfry umożliwią Ci odgadnięcie, gdzie skarb został ukryty  oraz będą niezbędne do otwarcia skrzyni ze skarbem. Powodzenia!

Geocaching

Przygotowaliśmy 3 skrytki geocachingowe w naszej miejscowości: leterboxa “WIoska Muzyjantów” i dwie skrytki tradycyjne “Drewniany kościół w Chocianowicach” i “Rolada Śląska”

Wyżywienie

Polecamy skorzystanie z usług restauracji “STARA KARCZMA” w Chocianowicach. Czynna jest zazwyczaj od 16.00 do 22.00. Stara Karczma to pub z długą tradycją – powstała w 2000 roku. Poczujesz się w Karczmie lepiej niż w domu. Doskonałe jedzenie, napitki, muzyka, żywa muzyka, wydarzenia sportowe.

Biuro Stowarzyszenia “Dolina Stobrawy”
Rynek 1, 46-200 Kluczbork

czynne: pon – pt
w godz. 7.30 – 15.30
tel. 77 413-11-38

mail: biuro@dolinastobrawy.pl

Chocianowice, Polska

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[Głosów:1    Średnia:4/5]

Email:

kontakt@wioska-tematyczna.pl

Telefon:

9 + 15 =