Wioska tematyczna

Borkowice – Wioska Drewna

Wioska tematyczna

Poznawanie skarbów polskiej wsi

Wioska tematyczna

Poznaj dziedzictwo polskiej wsi

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Borkowice – Wioska Drewna

Wioska tematyczna powstała w 2012 roku a od 2016 r. jest członkiem prestiżowej Ogólnopolskiej Sieci Wiosek Tematycznych. Borkowice to przeurocza, zielona miejscowość ukryta pośród przepięknych liściasto-iglastych lasów. Jej dziedzictwem jest drewno, z którym życie mieszkańców Borkowic związane jest od lat. Według miejscowych legend nazwa wsi Borkowice, pochodzi od Borów Stobrawskich, które od zawsze otaczały tą miejscowość. W przeszłości najczęściej wykonywanymi przez Borkowiczan zawodami było: stolarstwo, pilarstwo, bednarstwo (produkcja beczek), kołodziejstwo (produkcja kół) oraz ciesielstwo. Mieszkańcy z cały sił, starają się, aby pamięć i tradycja związana z tymi zawodami była przekazywana kolejnym pokoleniom i była wciąż żywa. Właśnie dlatego pojawił się pomysł na założenie wioski tematycznej, związanej z drewnem.
 

Oferta dla turystów indywidualnych

Każdy turysta, który odwiedzi tą przepiękną miejscowość poszerzy swoją wiedzę z zakresu edukacji leśnej tj. pozna rodzaje drzew, owoców leśnych, fauny i flory. Przejścia ciekawych gier edukacyjnych tzw. questów, po okolicznych lasach, pozwoli nie tylko dotknąć namacalnie leśnego życia, ale także pooddychać świeżym powietrzem, którego tak bardzo brakuje w dzisiejszych miastach. Ponadto, uczestnicy questów poznają zawody, które związane są
z wykorzystaniem drewna w życiu codziennym.

W Borkowicach znajduje się niesamowity park edukacyjny, gdzie w niecodzienny sposób zapoznać się można
z rodzajami: liści, szyszek oraz kory poszczególnych drzew. Fantastyczną atrakcją, ale tylko dla najodważniejszych, jest ścieżka zmysłów, czyli przejście boso po różnego rodzaju szyszkach. W Borkowicach odbywają się: plenery rzeźbiarskie, dzięki którym miejscowość ozdobiona jest przepięknymi drewnianymi rzeźbami oraz warsztaty
z tworzenia szyszkodrapaczy. Po leśnych spacerach na świeżym powietrzu, każdy chętnie posili się lokalnym specjałem, czyli wyśmienitymi plackami drwala, które pokrzepią nawet najbardziej wymagających turystów.

Borkowice to przepiękne miejsce, położone z dala od miejskiego zgiełku, które zapewni Ci nie tylko odpoczynek w ustronnym zakątku, ale także edukacje leśną na najwyższym poziomie.

Noclegi

Przenocować można w hotelu „Nad Stawem” w Bogacicy (3 km od Borkowic) lub w Kluczborku (5 km od Borkowic) w hotelu Villa Castello lub Hotel Spałka.

Geocaching

W naszej miejscowości przygotowana została seria skrytek w formie geoartu w kształcie drzewa pn. Szlak Drwala. 42 skrytki w naszej wsi i najbliższej okolicy pokazują urokliwe zakątki wioski drewna oraz edukują geocacherów z tematyki związanej z drewnem i lasem. Zapraszamy!

 

Questy

Zapraszamy na dwa questy w naszej miejscowości: „Tajemnice Borkowickich drzew” – gra przyrodnicza prezentująca skarby naszej miejscowości i okolic tj .drzewa oraz „Dawne zawody drewniane w Borkowicach”.

Kontakt:

Stowarzyszenie Przyjaciół Borkowice
Ul. Wiejska 48, Borkowice
wioskadrewna1@gmail.com
www.borkowice.com.pl

49-125 Borkowice, Polska

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Email:

kontakt@wioska-tematyczna.pl

Telefon:

1 + 10 =