Z czym najcześciej kojarzy się mieszkańcom Polski Województwo Śląskie ? Z szybami kopalń węglowych? Z A4? z gwarą śląską? z największą aglomeracja w Polsce? Mało osób zdaje sobie sprawę, że też są tam obszary wiejskie, aktywne sołectwa, mieszkańcy pielęgnujący tradycje, zabytki i legendy. Właśnie taka jest Czernica z Gminy Gaszowice i społeczność tam mieszkająca, którzy po wielu latach działania dojrzeli do Wioski Tematycznej i rozpoczęli pracę nad jej stworzeniem.

Podczas dwudniowych warsztatów, kreatywnie pracowano nad elementami wioski tematycznej i nad najważniejszym jej elementem tj. „nazwą”. A z tym nie poszło tak łatwo. Czernica ma wiele różnych wątków i historii i nie mogli się zdecydować i wpaść na taką nazwę wsi by pasowała wszystkim i łączyła zasoby i ich obecne działania. Ale w końcu się udało i.. ostatnia wersja nazwy wsi tematycznej to „Spichlerz Tajemnic”. Na chwilę obecną będzie to PIERWSZA  Wioska Tematyczna w woj. Śląskim.

Poza warsztatami, które poprowadził Krzysztof Szustka – krajowy Animator Wiosek Tematycznych, zaplanowano również wizytę studyjną do funkcjonujących tematycznych wsi w Dolny Śląsk. Aby na własne oczy przekonać się, że takie wioski istnieją w Polsce, animują lokalną społeczność i tworzą oferty pobytowe w swoich miejscowościach. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz z Czernicy. Trzymamy kciuki, aby wypracowane pomysły udało się im szybko wdrożyć.

zdjęcia: Krzysztof Szustka